Stát nemůže podpořit obce na úkor obyvatel, podnikatelů a firem!

Zdroj: https://www.anobudelip.cz/cs/jaroslav-kytyr/aktuality/stat-nemuze-podporit-obce-na-ukor-obyvatel-podnikatelu-a-firem-45493.shtml

Neznám téměř nikoho, koho by negativně neovlivnila koronavirová krize. Skoro každý z nás počítá nějaké ztráty. Spousta podnikatelů, firem ale i obyvatel se z ničeho nic ocitlo v existenčních problémech. Není to nutně jejich chyba. Stačilo pouze pracovat ve „špatném oboru“.

Například gastronomii či hotelnictví tvrdě zasáhla protikoronavirová opatření a bez chyby kohokoliv z nich je velký problém rázem na světě. Myslím si proto, že tito lidé si jednoduše zaslouží pomoc. Byla by chyba je nechat na pospas nepříznivému osudu…

Je logické, že tato nepříznivá situace se logicky odrazí i na výběru daní. Pokud firmy a podnikatelé nevydělávají, nemohou logicky platit vysoké daně. A o to tu vlastně jde. SMS ČR si stěžuje, že dostane méně peněz ze sdílených daní. Pro mě osobně je to přitom paradoxní situace.

Obce se na jaře podílely na kompenzacích pro OSVČ částkou 5,6 mld. korun. Stát jim tuto ztrátu nejenom vyrovnal, ale dokonce jim přidal další peníze. Dohromady se jedná o částku 13,4 miliardy korun. Nechť si každý spočítá sám, zda obce doplatily na pomoc pro OSVČ.

Jak se říká, s jídlem roste chuť. Proč tedy nechtít více? SMS ČR žije v jiném světě a razí myšlenku, že by stát měl obcím doplácet jejich velkorysé daňové příjmy z let minulých. To je však mylná představa.

Možná jste to četli. Představitelé samospráv nesouhlasí se záměrem zrušit superhrubou mzdu. Proč? Protože občanům z jejich výdělků zůstane více, a naopak o to méně bude putovat na účty samospráv. Zvrácená logika, co říkáte?

Sám sebe se proto musím ptát, zda SMS ČR ve své nenávisti k vládě „ztratilo mozek“. Copak nechápou, proč je pro občany důležité, aby jim zůstalo více peněz v peněženkách? Nebo snad rozhodne SMS ČR lépe, za co jejich vydělané peníze utratí? Skutečně si myslí, že při rozhodování mezi příjmy občanů a příjmy samospráv, jsou oni Ti důležitější?

Je potřeba těmto představitelům samospráv otevřít oči. VÝPADKY PŘÍJMŮ SAMOSPRÁV NEJSOU PRIORITOU PRO ZACHRAŇOVÁNÍ v rámci této těžké doby. Pro nás jsou prioritou příjmy lidí, podnikatelů a firem!

Pojďme se reálnou optikou podívat na aktuální situací a její budoucí vývoj. Ekonomika dostala výrazný zásah. Spousta podnikatelů a firem to nepřežije. Vzroste nezaměstnanost. Spousta lidí bude muset začít jinde a v jiné profesi. Struktura pracovního trhu se změní.

Vláda se v složité době rozhodla pomoci OSVČ, podnikatelům a firmám. Jenom tak mohou tuto dobu překonat a zvládnout. Stát nikdy předtím neudělal pro ekonomiku tolik, jako právě my teď! Nikdy! S pokorou se proto dovolím zeptat, zda skutečně v zájmu podpory rozpočtů obcí máme přestat snižovat lidem daně a přestat pomáhat OSVČ? 

Jaroslav Kytýr